Американська дипломатія посилює тиск на Росію

18:48 12 Ноябрь Киев, Украина

Сполучені Штати б'ють тривогу з союзниками по Європейському Союзу, що Росія, можливо, зважує на потенційне вторгнення в Україну. Напруга між Москвою та заходом посилюється через мігрантів і постачання енергоносіїв. Вашингтон доносить свої меседжі здебільшого через анонімні зливи інформації західним медіа. Ті пишуть, що оцінки базуються на інформації, якою США ще не поділилися з європейськими урядами, що має відбутися до прийняття будь-якого рішення щодо колективної відповіді. За словами чиновників, знайомих з думкою адміністрації Білого дому, вони підкріплені доказами.
Так, представник Білого дому заявив у четвер ввечері, що США консультуються з союзниками щодо нарощування військових спроможностей Росією. Росія каже, що військове розміщення на її території є внутрішньою справою, і вона заперечує будь-які агресивні наміри, одночасно звинувачуючи США в провокації, коли на цьому тижні військові кораблі в Чорному морі пройшли поблизу Криму.
На цих новинах рубль ослаб, впавши на 0,5% до долара до шестиденного мінімуму. Аналогічна напруженість виникла навесні, коли США та Організація Північноатлантичного договору звинуватили Росію в тому, що вона зібрала близько 100 000 військових, танків і військових літаків біля кордону з Україною. Криза послабилася після того, як президент США Джо Байден зателефонував президенту Росії Володимиру Путіну і запропонував провести саміт, який відбувся в червні.
Директор ЦРУ Білл Бернса відвідав Москву цього місяця, зустрівшись з Патрушевим та Наришкіним. Також, повідомляється, що він розмовляв по телефону і з Путіним. Канцлер Німеччини Ангела Меркель також звернулася до Путіна з проханням використати свій вплив на союзника Росії Білорусь, щоб погасити кризу через тисячі близькосхідних мігрантів, які прагнуть перетнути кордон з Польщею в ЄС. Путін відмовився.
Путін наполягає на тому, щоб європейські регулятори надали якнайшвидше дозвіл на експлуатацію газопроводу «Північний потік-2» з Росії до Німеччини. Тим часом віце-президент США Камала Харріс і президент Франції Еммануель Макрон також обговорили Україну під час переговорів у Парижі в середу.
Тим часом, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зустрівся зі своїм колегою Тоні Блінкеним, і з радником Президента США з питань національної безпеки Джейкобом Салліваном.
В той же час, майже єдиною офіційною особою, яка прямо і публічно засудила дії Росії стала тимчасово повірена у справах США при ОБСЄ Кортні Остріан під час засідання Постійної ради Організації з безпеки та співробітництва у Європі у четвер у Відні.
Вона нагадала, що російська агресія в Україні, яка триває вже восьмий рік, вже призвела до понад 13 тис. смертей, десятків тисяч поранених, переселенні близько 1,6 мільйона людей і завданні величезної шкоди критичній цивільній інфраструктурі.
"Ми закликаємо Росію припинити свою агресію, дотримуватися режиму припинення вогню, виконувати свої Мінські зобов’язання та вивести свої сили з суверенної території України", - заявила представниця США в ОБСЄ.
У травні Остріан висловила жаль щодо відмови Росії продовжувати дію мандата СММ ОБСЄ у пунктах пропуску «Донецьк» та «Гуково» на кордоні з Росією. Вона закликала росіян не блокувати стандартне продовження на 4 місяці мандату наглядової місії ОБСЄ на пунктах пропуску. Однак її не послухали. У вересні Остріан також підкреслювала, що РФ вкотре порушує свої зобов'язання. Спираючись на Мінський протокол, вона вказує, що Росія зобов'язувалася гарантувати можливість постійного моніторингу на кордоні з Україною, при цьому відмовляється від цих зобов'язань.
Ескалація дипломатичного загострення буде продовжуватися. Сподіваємося. що воно не виллється у силові дії.